Ból głowy niewiadomego pochodzenia z bólem ucha i zęba

Witam. Od kilku miesięcy borykam się z bólem głowy niewiadomego pochodzenia, głownie jednostronny, z towarzyszącym bólem ucha i kilku zębów. Byłam już u wielu specjalistów i miałam wiele badań, według których nie dzieje się nic złego. Kilka dni temu miałam tk głowy z kontrastem, na zlecenie neurologa. Według otrzymanego opisu wszystko jest ok, ale mam pytanie: czego tak właściwie można dowiedzieć się z tego badania? Wiem, że wykrywa guzy mózgu i tętniaki, ale czy wykryje np. zapalenie zatok?

Piotr Jurczyk

Witam. Badanie TK pozwala uzyskać przekroje obrazu mózgu o niewielkiej grubości, zwykle podanej w opisie. Jest badaniem także zlecanym przez laryngologów w celu diagnostyki zapalenia zatok, które będzie uwidocznione, jeśli zmiany błony śluzowej "łapią się" na wyżej wymienioną rozdzielczość. Naturalnie lepsze w tym przypadku jest badanie dedykowane (TK zatok) lub MR. Nie należy także odrywać wyników badań obrazowych od objawów, które są decydujące. Pani objawy (nie pisze Pani, które zęby) sugerują raczej schorzenie ucha środkowego lub stawu skroniowo-żuchwowego Zachęcam do kontaktu z laryngologiem, który oceni celowość pogłębiania diagnostyki. Pozdrawiam.