Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból i pieczenie po operacji jamy brzusznej

Witam serdecznie, 4 miesiące temu miałam operację jamy brzusznej - miałam naciek zapalny kątnicy, doszło do przebicia jelita grubego i zapalenia otrzewnej. Rana bardzo długo nie chciała się goić ponieważ szwy, którymi zostałam zszyta nie chciały się rozpuścić. ( zostały wyciągnięte przez chirurga po prawie 2 miesiącach). Pomimo upływu czasu czuję ból i pieczenie w okolicach rany. Ponadto rana wciąż jest wklęsła i nie uwypukla się. Czy powinnam ponownie zgłosić się do lekarza na jakieś badania?
KOBIETA ponad rok temu

Perspektywy polskiej transplantologii

Polska transplantologia nieustannie się rozwija. Operacje są coraz skuteczniejsze, ponieważ wykorzystywane są nowoczesne technologie. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są perspektywy polskiej transplantologii.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam Pana serdecznie. Nie częstym ale jednak występującym powikłaniem podczas gojenia się rany pooperacyjnej jest właśnie przedłużający się okres gojenia. Ważne jest czy wokoło rany jest nadal stan zapalny, czy nie wydobywa się z jej wnętrza ropna treść. Często niektóre choroby ogólnoustrojowe tj np. cukrzyca powodują upośledzenie gojenia się ran. Proszę pamiętać także o odpowiedniej higienie, szczególnie w okresie upałów. Jeżeli dolegliwości są uciążliwe polecam udać się na kontrolę do poradni chirurgicznej.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Myślę, że w chwili obecnej dobrze by było zgłosić się na kontrolę do chirurga ogólnego, który zbada bezpośrednio bliznę pooperacyjną. Obecnie na skutek wolnego gojenia rany jak i przebytego stanu zapalnego w ten sposób uformowała się blizna (jest zapadnięta). Zapewne taka forma blizny pozostanie, ale trzeba będzie wykluczyć w niej ewentualne występowanie przepukliny.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy