Ból i zaparcia 2 tygodnie po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną

Witam, jestem 2 tygodnie po usunięciu woreczka żółciowego metodą klasyczną. Mam ranę ok 8 cm. W tym miejscu mam wystający brzuch oraz ból, który nie mija. Jak długo będzie utrzymywał się ten ból. Lekarz na pewno mówił ale nie pamiętam. Natomiast zaparcia nie mijają. brałam Lactulosum ale nic nie pomogło. Jestem cały czas na czopkach glicerynowych, ale tak dłużej nie mogę. Proszę o pomoc i poradę. Dziękuję Małgorzata

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Dyskomfort w obrębie rany pooperacyjnej może utrzymywać się do kilku tygodni natomiast nie powinien mieć on intensywności, która uniemożliwia Pani funkcjonowanie. Jeśli chodzi o zaparcia to po usunięciu pęcherzyka żółciowego może dojść do zaburzeń wypróżniania wynikających z zaburzonego wchłaniania składników pokarmowych. Proszę stosować zaleconą przez lekarza dietę, zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. W przypadku braku poprawy lub zaostrzenia dolegliwości należy skonsultować się z chirurgiem lub internistą.