Ból jajnika w ciąży

Witam, mam pytanie dotyczące bólu jajnika w ciąży. Mam 24 lata i jestem w 10 tygodniu ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża. W piątym tygodniu ciąży trafiłam do szpitala z lekkim plamieniem. Podano mi leki rozkurczowe, poleżałam w szpitalu dwa dni i wypisali mnie do domu. Od tego czasu jestem na zwolnieniu lekarskim. Przyjmuje też syntetyczny progesteron 2 razy dziennie po 2 tabletki oraz leki rozkurczowe. Badania kontrolne wykazały, że płód rozwija się prawidłowo. Mimo to od kilku dni odczuwam ból w lewym jajniku (szczególnie przy oddawaniu moczu). Dodam, że z tego jajnika była owulacja. O czym może świadczyć ból jajnika w ciąży? Zastanawiam się czy ból jajnika w ciąży to coś poważnego i czy muszę iść do lekarza? Wizytę kontrolną mam dopiero 27 kwietnia. Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tego typu pobolewania są naturalne w ciąży. Dopóki nie ma krwawienia a ból nie przybiera charakteru skurczowego, pojawia się jedynie w określonych okolicznościach (wysiłek, dźwignięcie, zmiana pozycji ciała, ewentualnie także oddanie moczu), to nie ma powodów do niepokoju. W ramach "chuchania na zimne", dobrze byłoby jednak wykonać badanie ogólne moczu i pokazanie wyniku lekarzowi, niekoniecznie prowadzącemu ciążę- może to być Pani lekarz rodzinny (może Pani przepisać wynik również tutaj, zadając nowe pytanie). W ten sposób wykluczymy ewentualne zapalenie dróg moczowych (objawy często towarzyszące temu stanowi to także pieczenie w ujściu cewki moczowej podczas oddawania moczu i częste parcie na mocz).
Pozdrawiam serdecznie!