Ból jajnika po owulacji

Witam! Pojawił mi się ostatnio ból jajnika po owulacji, muszę przyznać, że był on dość silny. Czy ból jajnika po owulacji może być wynikiem silnej owulacji? Miewam plamienia w tym czasie, ale tym razem ich nie było. Miałam kiedyś taki incydent. Miałam robioną histeroskopię, w okresie owulacyjnym dość mocno plamiłam, a potem do końca cyklu miałam ostry ból jajnika po owulacji. Miałam robione USG dopochwowe, nic nie wykazało. Jajniki w porządku. Okres mi się spóźnił. Lekarka powiedziała, że ból jajnika po owulacji może występować. Okres pojawił się po 10 dniach. To chyba zawirowania po tej histeroskopii i stresie. Zauważyła, że zazwyczaj w trakcie owulacji boli mnie prawy jajnik i czasami pojawia się plamienie, ale nie zawsze. Lewy rzadko, jeżeli już to bardziej przy dotyku tych okolic. Mam pytanie, czy bez takich interwencji może występować ból jajnika po owulacji, aż do miesiączki? Nie jest to jakiś duży ból. Czy stres może przyczynić się do tego, że owulacja przebiega w sposób intensywniejszy? 12 dnia i 14 dnia cyklu kochałam się z mężem, ale ze względu na jego zmęczenie nie doszło do wytrysku. Ten ból pojawił się 13 i mocniejszy 14 dnia cyklu. Kochaliśmy się także 16 dnia - z powodzeniem. Czy w takiej sytuacji także możliwe jest zapłodnienie? Teraz jest 22 dzień cyklu, ja chodzę rozdrażniona, bolą mnie piersi, temperatura 36,8 C, no i te pobolewanie brzucha w okolicy prawego jajnika. Nie ukrywam, że rozdrażnienie, ból piersi miewam także przed miesiączkami.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Temperatura w drugiej fazie cyklu będzie podwyższona niezależnie od tego, czy doszło do zapłodnienia czy nie. Jednak wynik jednego pomiaru niewiele nam mówi - musielibyśmy przeanalizować wykres wykonany na podstawie pomiarów przez cały cykl, żeby móc wnioskować na tej podstawie, czy cykl był owulacyjny. W każdym razie, jeśli podejrzewa Pani ciążę, to powinna Pani poczekać z wykonaniem testu co najmniej do spodziewanego terminu miesiączki. Możliwe, że w wyniku współżycia (raczej tego z wytryskiem) doszło do zapłodnienia. Zakładając jednak, że mamy do czynienia z bólem owulacyjnym, do jajeczkowania mogło dojść wcześniej, 2-3 dni przed 16. dniem cyklu, kiedy to doszło do pełnego stosunku. Ponieważ komórka jajowa po owulacji oczekuje tylko ok. 24 godziny na zapłodnienie, w momencie współżycia mogło już być za późno.

Jeśli występuje ból owulacyjny, to zwykle nie trwa dłużej niż kilka godzin. Stres może jak najbardziej nasilać wszelkie dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym. Utrzymujący się dłużej ból w okolicy jajników może być spowodowany powstaniem torbieli jajnika, zwykle o charakterze łagodnym, czynnościowym (torbiel ciałka żółtego, torbiel pęcherzykowa). Zmiany te zazwyczaj ustępują samoistnie w przeciągu 1-2 cykli. Badanie USG sondą przezpochwową wyjaśniłoby, czy torbiel może być przyczyną utrzymującego się bólu. Proponuję odczekać do miesiączki i wykonać takie badanie w drugiej fazie kolejnego cyklu, jeśli ból będzie się utrzymywał (oczywiście jeśli wykluczy Pani ciążę).

Pozdrawiam serdecznie!