Ból kręgosłupa przy stwierdzonym przez psychiatrę F43

Od jakiegoś czasu mam mocne dolegliwości bólowe kręgosłupa spowodowane niezbyt poważnym urazem. Leczyłam się u kilku lekarzy (neurolog, chirurg, ortopeda), każdy z nich dawał mi leki przeciwbólowe jednak wyniki szczegółowych badań nie stwierdzają poważnych zmian. Zaczynam się zastanawiać czy w jakiś sposób nie 'wmawiam' sobie tego bólu. Mimo, że odczuwam go mocno.Czy to może być hipochondria?Nerwica? Przed wystąpieniem bólu psychiatra zdiagnozował u mnie F43. Warto ponownie odwiedzić psychiatrę?

Rozpoznanie F43 jest stwierdzeniem nasilonej reakcji lękowej, adaptacyjnej po ważnym zdarzeniu np. po wypadku. Podłożem bólu oczywiście poza zmianami zwyrodnienioqwymi czy też pourazowymi w obrębie kręgosłupa może być również przewlekłe napięcie, uczucie niepokoju, które powodują choćby utrzymujące się napięcie mięśni i wtórne dolegliwości bólowe. Zaradzić temu można odpowiednimi ćwiczeniami, które wpłyną na przewlekłe nadmierne napięcie mięśni okolicy kręgosłupa, ale również terapią manualną. Oczywiście nie można wykluczyć komponenty lękowej i dolegliwości tzw somatyzacyjnych czyli "udających" dolegliwości o podłożu somatycznym. W takim wypadku zastosowanie leku zmniejszającego niepokój i działającego p.lękowo daje bardzo korzystne efekty. Leki takie zazwyczaj przepisują psychiatrzy. Proszę jedynie zwrócić uwagę na to by nie zażywać zwłaszcza przewlekle leków o komponencie uzależniającej. Zazwyczaj obecnie redukuje się lęk lekami p.depresyjnymi o silnym działaniu p.lękowym, a nie jak w przeszłości benzodiazepinami.