Ból martwego zęba po leczeniu kanałowym

Byłam wczoraj u dentysty, okazało się że konieczne jest leczenie kanałowe. Pani doktor rozwierciła zęba,wyczyściła,płukała i włożyła antybiotyk. Wszystko bez znieczulenia, ale nie czułam nic, bo ząb był już martwy. (jedynie podczas wkładania lekarstwa coś poczułam, jednak nie był to ból). Za tydzień mam iść na zmianę leku. Późnym wieczorem ząb zaczął boleć. Myślałam że to od jedzenia i jak dam mu spokój to przejdzie, ale cały dzień dziś boli. Lekarka nie mówiła nic o bólu.Czy to normalne?

Dolegliwości bólowe w leczonym kanałowo zębie nie są niczym niezwykłym, o ile nie są bardzo silne. Wystąpienie silnych objawów bólowych połączonych z obrzękiem i bolesnością w okolicy zęba świadczą o nasileniu się stanu zapalnego w okolicy korzenia(korzeni) zęba. Wymaga to wtedy przepłukania kanału(ów) w celu odbarczenia okolicy z wydzieliny ropnej i założenia antybiotyku do kanałów. Jeśli dolegliwości nadal się utrzymują należy również rozważyć podanie antybiotyku doustnie.

Przede wszystkim leczenie kanałowe powinno wyglądać trochę inaczej , nowoczesna endodoncja polega na jak najszybszym udrożnieniu opracowaniu i wypełnieniu kanałów.
Jeżeli nie ma czasu na zrobienie całego,leczenia na jednej wizycie , należy chociaż udrożnić kanały , bez żadnych "lekarstw".
Zadne z długofalowych badań i EBD nie donoszą o skuteczności "wkładek" , nawet niektóre badania podają pogorszenie rokowań dla zęba.
Jeżeli ząb boli to trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza celem dokładnego UDROŻNIENIA I OPRACOWANIA KANAŁÓW