Ból nóg i kręgosłupa a miastenia

od 14 lat choruję na niastenię zażywam mestinon,10 lat temu było zle ze mną nie mogłam chodzić,chociaz brałam 5 leków dziennie.Neurolog zmniejszyła o 1 tabletkę bo czułam się lepiej.Teraz nie narzekam,ale bola mnie nogi i kregosłup.Lubię ciężko pracowac,duzo chodzę.Zapytam czy na miastenie się nie umiera,czy moze byc gorzej,czy leki się bierze do konca zycia czy papierosy maja wpływ na chorobę
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rokowanie w miastenii jest bardzo zróżnicowane. U niektórych pacjentów dochodzi do samoistnej remisji. W przełomie miastenicznym może być złe, prowadzące do śmierci w wyniku zajęcia mięśni oddechowych. Palenie papierosów nie jest jest wskazane w tej chorobie.

Miastenia to rzadka ale poważna choroba złącza newrwo-mięśniowego, zaburzenie przekaźnictwa sygnałow z nerwów do mięśni. Objawia się ęczliwością mieśni kończyn, a często także mięśni oczu: opadanie powiek, dwojenie; mm połykowych: zaburzenia połykania; zaburzenia mowy. Na szczeście od ponad 30 lat są coraz skuteczniejsze metody leczenia!
Należy unikać nadmiernego wysiłku i infekcji! Stosowac się do zaleceń LEKARZA.
Przebieg choroby bardzo zmienny. Wymaga specjalistycznego leczenia pod opieką doświadczonego NEUROLOGA!
Bóle kończyn moga być wynikiem zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie i przeciążenia. Miastenia zwykle "nie boli"

Nie jest źle (tak sądzę) ale okresowa kontrola neurologa wskazana, to bardzo ciekawa choroba dotykająca złącza nerwowo-mięśniowego Pozdrawiam
A czy było robione badanie NMR śródpiersia? - trzeba wykluczyć grasiczaka
Jerzy Bajko - neurolog