Ból nogi a żylak i dziedziczenie tej choroby

Witam! Mam 35 lat od ok 1.5 roku boli mnie prawa noga niżej łydki. Myślę, że to może być żylak bo gdy lekko nacisnę widać przyciemnione miejsce (mam te widoczne żyły na obydwu nogach ale najbardziej ból dokucza na prawej Mój ojciec miał żylaki jest już po operacji czy mogłam to odziedziczyć po nim? Czy mogę brać jakieś leki zapobiegawczo ..nie byłam z tym u żadnego lekarza nigdy wcześniej a ostatnio odczuwam bóle nawet w nocy i nie mogę dłużej stać. Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję .

Witam serdecznie. Około 60% córek dziedziczy żylaki, gdy ma je jeden z rodziców. W celu oceny obecności i przyczyny występowania żylaków należy wykonać usg doppler, a następnie w czasie konsultacji w poradni naczyniowej zaplanować zabieg zamykający niewydolne żyły - na tym etapie prawdopodobnie wystarczy skleroterapia piankowa. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec angiolog