Ból oczu po obudzeniu - o czym to świadczy?

Witam, mam 52 lata, od 8 miesięcy leczę się na tarczycę, jednak od 2 miesięcy, budząc się, odczuwam ból przy otwieraniu oczu. Wrażenie jest takie, jak po naświetleniu podczas spawania, przez kilka chwil czuję, że mam pod powieką piach, kamyk, po kilku mrugnięciach powiekami ból ustępuje i cały dzień jest w porządku. W ciągu tygodnia, powtarza się to 3-4 razy tylko podczas budzenia rano. Proszę o odpowiedź, czy to ma związek z tarczycą? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 52 LAT ponad rok temu

Jak zakraplać oczy?

Zespół suchego oka czy pieczenie oczu wiążą się z aplikacją kropli do oczu. Niektóre krople muszą zostać zaaplikowane w gabinecie okulistycznym. O prawidłowej aplikacji kropli oraz o diagnostycznym zakraplaniu oczu opowiada lekarz okulista Anna Otto.

Witam!

Opisywane przez Pana objawy odpowiadają zespołowi suchego oka. Typowe jest uczucie ciała obcego, piasek pod powiekami, a czasem nadmierne łzawienie. Dolegliwości te często występują właśnie u pacjentów z zaburzeniami wydzielania hormonów tarczycy zarówno przy jej nadczynności, jak i niedoczynności. Przy niedoczynności wydzielanie łez, a szczególnie jej fazy wodnej jest zmniejszone. Przy nadczynności natomiast często dochodzi do powstania wytrzeszczu gałki ocznej, co powoduje odsłonięcie jej powierzchni. Zaburzone jest także w pewnym stopniu mruganie.

Zaleca się regularne stosowanie przez pacjenta kropli nawilżających bez konserwantów, by zapobiegać poważnym powikłaniom jak erozje nabłonka rogówki lub jej owrzodzenie. Wskazana jest wizyta u lekarza okulisty, by ocenił stopień zaburzeń wydzielania łez.

Pozdrawiam

Specjalista chorób oczu, współautorka wielu publikacji w czasopismach okulistycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty