Ból oczu, spuchnięte powieki, brązowe kąciki powiek - co mi jest?

Witam, od dłuższego już czasu budzę się z bardzo spuchniętymi górnymi powiekami, często tak, że na początku ciężko mi je otworzyć i z przyzwyczajenia unoszę brwi, by lepiej widzieć. Opuchlizna lekko schodzi przez dzień, ale może w 70%, do tego mam brązowe kąciki powiek, a oczy bolą mnie tak, jakby źle reagowały na światło. Ból można porównać do tego, gdy w zimie wychodzi się na dwór i porazi śnieg po oczach, tylko że ten ból dokucza prawie cały czas. Nie wiem, czy to ma coś wspólnego, ale często także puchną mi nogi. Mam 22 lata i należę do osób szczupłych.

22 LAT ponad rok temu

Witam,

podawane przez Panią objawy sugerują wirusowe zapalenie przedniego odcinka gałki ocznej. Podstawą diagnostyki zakażeń są szczegółowy wywiad kliniczny (główne dolegliwości i kompleksowy wywiad ogólny w tym alergie, gdyż może to być również tło alergiczne) i dokładne badanie (ocena stanu skóry twarzy, powiek, badanie przyusznych węzłów chłonnych, osadzenie gałek ocznych, ostrość wzroku oraz morfologia spojówki i rogówki).

Terapia w wirusowych zapaleniach oczu (poza zakażeniem HSV) ma charakter objawowy. Zimne kompresy i sztuczne łzy mogą prowadzić do złagodzenia objawów. Antybiotyki podane miejscowo mogą być włączone jedynie wtedy, gdy objawy kliniczne wskazują na towarzyszącą infekcję bakteryjną lub gdy etiologia wirusowa jest niepewna.

Niemniej jednak powinna się Pani udać do lekarza okulisty celem dokładnego badania w lampie szczelinowej i wówczas na podstawie oceny stanu miejscowego specjalista zleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie