Ból odbytnicy po oddaniu stolca

Mam problemy z bólem odbytnicy. Ból nie występuje kiedy długi czas minął od oddania stolca. Jeśli zdarzy się że dwa razy oddam stolec to potem mam ból który promieniuje na całą miednicę i prostatę. Aby uniknąć twardego stolca piję wodę z błonnikiem witalnym, jem dużo warzyw, owoców i błonnikowych produktów. Miałem zdiagnozowany na końcu odbytu hemoroid ale aktualnie nie on jest przyczyną bólu tylko jakby nadwrażliwy odbyt. Kolonoskopia i rektoskopia ok. Czym może być ból i jakie badania zrobić.

Małgorzata Panek

Pana objawy wynikają ze zbyt twardego stolca, który uszkadza śluzówkę powodując powstanie szczeliny. Należy wprowadzić dietę bogatoresztkową tzn. pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa i owoce oraz wypijać powyżej 2 l płynów dziennie.
Obecność szczeliny i hemoroidów wymaga kontroli w poradni proktologicznej. W przypadku braku terminów, proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego. W aptekach są dostępne bez recepty maści lub czopki łagodzące objawy.
pozdrawiam