Ból piersi w różnych miejscach - czy to może być rak?

Witam,

Mam 16 lat. Od ponad tygodnia bolą mnie piersi. Nigdy wcześniej tego nie miałam. Ból jest przejściowy, raz boli mnie jedna pierś raz druga i przeważnie w innym miejscu. Z czym to jest związane, czy to może być rak? Robiłam sobie samobadanie i, co dziwne, nie wyczułam żadnych guzków. Co to może być?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rak przeważnie nie boli i bardzo rzadko występuje w tak młodym wieku. Najczęstszą przyczyną bólu piersi są zaburzenia hormonalne i zespół napięcia przedmiesiączkowego. To ostatnie powoduje ból po owulacji, w drugiej fazie cyklu, czyli przed miesiączką.
Radzę Ci poobserwować się w ciągu kolejnych cykli, jeśli zauważysz, że dolegliwości pojawiają się właśnie przed menstruacją, to najpewniej nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli Twoje cykle są długie i nieregularne, a ból pojawia się bez związku z fazą cyklu, to powinnaś udać się do lekarza ginekologa. Ten zbierze dokładny wywiad i ewentualnie zleci badania, by sprawdzić, czy nie masz zaburzeń hormonalnych, oraz zbada Twoje piersi, by sprawdzić, czy na pewno nie ma tam jakiegoś rodzaju zmian, mogących wywoływać ból, tj. torbiele czy włókniaki. Bóle mogą również być spowodowane wzrostem piersi, jeśli proces ten jeszcze się u Ciebie nie zakończył.

Pozdrawiam serdecznie!