Ból pleców pomiędzy łopatkami i nerwica lękowa

Witam. Od ponad roku cierpię na ból pleców, między łopatkami i ból często promieniuje do barku, łokcia i 4-5 palca. Ból jest czasami piekący, albo kłujący lub ściskający, RTG kręgosłupa nic nie pokazała, tomograf głowy też nic, serce w porządku (EKG, echo, holter, ciśnienie, cholesterol). Co to może być? Możliwe, że to jakiś zawał czy coś? Bardzo się martwię... cierpię na nerwicę lękową od roku. Jestem straszną hipochondryczką, byle co i się martwię, że to coś strasznego. Pozdrawiam.

Witam,
proponuję wizytę u psychoterapeuty,który pomoże Pani "przełozyć"dolegliwości fizyczne na emocje.tak bowiem jest w nerwicach,że nierozwiązane problemy psychologiczne znajdują sobie "trzecie wyjście",najczęsciej w postaci dysfunkcji fizycznych.Z tego też powodu farmaceutyki przy nerwicach powodują co najwyżej zmianę miejsca bólu,nie rozwiązują problemu podstawowego/np.zmiany zachowania,rozumienia ,odczuwania/.Trwa to nieco dłużej,niż połknięcie tabletki,ale dlatego jest metodą z wyboru.
Bardzo zachęcam i pozdrawiam.

Badanie rtg niewiele wnosi w diagnostyce schorzeń kręgosłupa i przyczyny dolegliwości bólowych. Obrazuje jedynie kości ich wzajemny układ oraz ewentualne złamania i zmiany zwyrodnieniowe.

Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn u młodych ludzi (do 40-go roku życia) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60-go roku życia jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Badaniem, które wskazuje na zmiany ww struktur jest MRI.
Nerwica nerwicą, ale w tym przypadku należy podejrzewac " fizyczne" przyczyny Pani dolegliwości.