Ból po ekstrakcji zęba

Witam Dzisiaj miałem ekstrakcję piątki i pozostałości po szóstce tak więc rozumiem ,że w tym przypadku ból to oczywista sprawa tylko trochę martwię się co do opuchlizny jest dosyć spora. Podczas zabiegu miałem stan zapalny i podane 4 znieczulenia miejscowe mimo takiej dawki odczuwałem ból dentysta poradził mi że najpierw przepisze antybiotyk nie zgodziłem się poprosiłem o kontynuowanie zabiegu. W instrukcji pisze ,że na następny dzień mogę używać płukankę z soli i wody czy to dobry pomysł?

Niektórzy stomatolodzy zalecają płukanie wodą z solą, niektórzy szałwią, niektórzy nie zalecają płukania wcale. Ważne jest, aby miejsce po ekstrakcji było czyste, a płukanie było niezbyt intensywne, żeby nie wypłukać skrzepu. Pozdrawiam

Lek. dent. Magdalena Mierzejewska

Myślę że właściwie będzie przez conajmniej 3 dni nie płukać - mam na myśli takie płukanie jak to kiedyś określiła jedna z pacjentek płukanie z bulganiem - natomiast można stosować tzw. okłądy jamy ustnej czyli nabieramy wody ( przegotowanej, ostudzonej ) czy soli fizjologicznej do ust i trzymamy 2-3 minuty ale bez bulgania - ważne żeby nie wypłukać skrzepu, co do opuchlizny i innych ewentualnych objawów to często do 3 dni po zabiegu może narastać - ale proszę się narazie nie martwić ważne że przyczyna czyli zęby są usunięte - natomiast jeśli takie objawy beda utrzymywać się dłużej to oczywiście należy zgłosić się do stomatologa ( po 3 dniach od zabiegu )
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk