Ból po operacji przepukliny pępkowej

Witam 4 miesiące temu miałem operację na przepuklinę pepkowa wrota 1 cm i dalej czuję ból - czy to normalne na usg nic nie wyszło niepokojącego jak długo może boleć i jak długo trzeba chodzić w pasie pooperacyjnym - dziękuję bardzo za poświęconą mi uwagę
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pełna odbudowa i powrót dawnej wytrzymałości po zabiegu wymaga około trzech miesięcy. Do tego czasu musimy ostrożnie podejmować wysiłek. Początkowo nie można nic dźwigać, bo podnoszenie ciężarów uruchamia tzw. tłocznię brzuszną, czyli dokładnie te mięśnie, które były przecięte. W opisywanej sytuacji nurtujący jest tylko brak zmian w USG jednak możliwym powodem bólu jest zakażenie rany lub nawrót przepukliny, który niestety się zdarza ( w ok. 2-3%). Warto udać się ponownie do chirurga by ten ocenił Pana stan.

Dolegliwości po tak długim okresie od operacji przepukliny pępkowej już dawno powinny ustąpić. Wystarczające jest użycie pasa przepuklinowego przez miesiąc po operacji. Nie jest wymagane obecnie jego noszenie. Trzeba z tym problemem bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem, który po badaniu powinien wyjaśnić przyczyny dolegliwości.

Przykro mi, ale tematyka pytania wykracza poza kompetencje wynikające z mej specjalności (jestem urologiem). Proponuje zwrócić się o poradę do dermatologa. Pozdrawiam
RH