Ból po operacji pęcherzyka żółciowego
Witam, mąż jest po operacji woreczka żółciowego (laparoskopowo, w marcu br.). Ok. 3 tygodnie po operacji pojawił się ból w dole pleców, ograniczenia w ruchu. Diagnostyka, MRI, wykazała niewielkie zmiany w okolicach 2 dolnego kręgu. Rehabilitacja, masaże, ćwiczenia nie dają żadnych rezultatów. Boli tak, że w nocy mąż budzi się z bólu. Czy bóle te mogą być związane z przebytą operacją? Czy mogą być związane z problemami z innymi organami (nerkami, wątrobą)? Czy powinien mieć zrobione jakieś badania w tym kierunku? Poza diagnozowaniem kręgosłupa, po operacji woreczka nie miał wykonanych żadnych innych badań. Dodatkowo, miesiąc temu, pojawił się silny ból w klatce piersiowej, którego pochodzenie nie zostało wyjaśnione. Pogotowie na podstawie EKG wykluczyło problemy ze sercem (nie miał wykonanego badania enzymów). Czy wszystkie te problemy mogą mieć wspólne źródło ? Przed operacją, poza bólami w okolicy żołądka (też nie tak częstymi i silnymi), mąż nie skarżył się na nic. Wizyty u lekarzy nie wnoszą nic nowego, każdy koncentruje się na kręgosłupie. Czy rzeczywiście przyczyna nie może być inna? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 49 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania
Czy bóle te mogą być związane z przebytą operacją? - Raczej to niemożliwe. Operacja wycięcia pęcherzyka żółciowego na pewno nie daje takich powikłań, które przejawiałyby się bólem, jaki posiada obecnie Pani mąż. Czy mogą być związane z problemami z innymi organami (nerkami, wątrobą)? - To dość wątpliwe, bo dolegliwości byłyby innego rodzaju. Raczej dolegliwości wskazują na problemy związane z korzeniami nerwowymi wychodzącymi z kręgosłupa. Czy powinien mieć zrobione jakieś badania w tym kierunku? - Jedyne co można jeszcze wykluczyć, a mogłoby dawać podobne dolegliwości jak ze strony kręgosłupa to choroby związane z układem moczowym zwłaszcza nerkami. Aby ten problem jednak zdiagnozować wystarczające byłoby wykonanie USG jamy brzusznej z oceną układu moczowego i badanie ogólne moczu. Czy wszystkie te problemy mogą mieć wspólne źródło? - Myślę, że obecne bóle w zakresie pleców nie mają nic wspólnego z przebytą operacją usunięcia pęcherzyka żółciowego. Czy rzeczywiście przyczyna nie może być inna? - Bardzo wątpię, że inna. Ale na pewno trzeba by jeszcze wykluczyć schorzenia związane z układem moczowym tak jak pisałam wyżej.