Ból podbrzusza i swędzenie odbytu po oddaniu stolca a operacja wyrostka robaczkowego

Witam Mam taki problem. Każdorazowo po oddaniu stolca boli mnie podbrzusze i ból ten promieniuje do pleców w okolicy lędżwiowej. Po oddaniu stolca czuję również lekkie swędzenie w okolicy odbytu. Od tygodnia utrzymuje się również u mnie stan podgorączkowy od 37 do 37.4. Dodam że jestem prawie 3 tygodnie po operacji zgorzelinowo zmienionego wyrostka. Czy to może być jakiś efekt operacji? Proszę mi jeszcze powiedzieć jak dokładnie wyglądają stolce tłuszczowe. I czy zawsze są w formie biegunki?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zgłaszane objawy mogą być wynikiem powikłań pooperacyjnych. Mogą także wskazywać iż doszło do uszkodzenia błony śluzowej dolnego odcinak przewodu pokarmowego lub są one wynikiem hemoroidów. Warto udać się do lekarza by wykonał on bezpośrednie badanie per rectum.
Stolce tłuszczowe charakteryzują się tym iż powierzchnia stolca jest błyszcząca. Ze względu na to, że kał jest tłusty, trudno go spłukać wodą z powierzchni, na której się znajduje. Zwykle jest to biegunka tłuszczowa chodź nie jest to reguła.

Myślę, że obecne objawy nie mają nic wspólnego z przebytym 3 tygodnie temu zabiegiem usunięcia wyrostka robaczkowego. To sytuacja całkiem niezależna. Być może to efekt jakiegoś stanu zapalnego w zakresie ujścia odbytu, grzybicy, może występowania żylaków odbytu. Najlepiej w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z chirurgiem, który po badaniu zapewne wyjaśni przyczynę dolegliwości. W stolcach tłuszczowych zwiększa się ilość tłuszczów w kale. Stolce mają bardzo nieprzyjemny zapach, o gnilnym charakterze. Powierzchnia stolca jest błyszcząca. Ze względu na to, że kał jest tłusty, trudno go spłukać wodą z powierzchni, na której się znajduje. Takie stolce z reguły występują w formie biegunek. Można oddać stolec do laboratorium analitycznego celem analizy ile zawiera czystego tłuszczu.