Ból podbrzusza oraz wzdęcie brzucha

Witam! Staram się o dziecko i nigdy się nie zabezpieczałam. Ostatnią miesiączkę miałam 21 grudnia, trwała 6 dni. Współżyłam 2., 3., i 4. stycznia. Dzisiaj jest 16.01 i strasznie boli mnie podbrzusze i od kilku dni mam uczucie jakbym przytyła 10 kg, mam takie mocne wzdęcia. 13 stycznia robiłam test, ale wyszedł negatywny. Czy jest szansa, że jestem pomimo to w ciąży i dlaczego boli mnie tak podbrzusze?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ciąża raczej nie objawia się tak szybko po zapłodnieniu (zakładając, że do niego doszło w tym cyklu). Test wykonała Pani stanowczo za wcześnie - najwcześniej może on być miarodajny w terminie spodziewanej miesiączki. Jest więc szansa, że zaszła Pani jednak w ciążę. Radzę więc poczekać do tego momentu i wykonać zwykły test z moczu lub, jeszcze lepiej, badanie poziomu betaHCG we krwi, które daje wynik pozytywny już ok. 10 dni po zapłodnieniu. Ból w podbrzuszu może być związany ze zbliżającą się miesiączką, ale może też towarzyszyć wczesnej ciąży. Jeśli wystąpi miesiączka, a on nadal będzie się utrzymywał w następnym cyklu, to proszę skonsultować się z ginekologiem, gdyż może świadczyć np. o torbieli jajnika. Jeśli ból jest bardzo silny i/lub towarzyszą mu inne objawy, jak gorączka, nudności, wymioty, to proszę udać się do izby przyjęć (ogólnej lub ginekologicznej) celem wykluczenia innych, ostrych chorób, jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie przydatków.

Pozdrawiam serdecznie!