Ból przy przełykaniu - co to może oznaczać?

Witam, mam 22 lata i jestem kobietą. Ostatnio dokucza mi uciążliwy ból przy przełykaniu, umiejscowiony mniej więcej na tylnej ściance gardła, utrudniający przełykanie. Nie zauważyłam żadnych zaczerwienień, obrzęków ani nalotów. Ból przy przełykaniu odczuwam również przy dotykaniu spodu żuchwy (w okolicach krtani) i węzłów chłonnych, nawet przy mówieniu. Pierwszy raz ból przy przełykaniu pojawił się około 3 tygodni temu (zaraz po wyleczeniu ostrego zapalenia oskrzeli), towarzyszył mu stan podgorączkowy, ale poza tym żadnych innych objawów. Gorączka i ból przy przełykaniu utrzymywały się 2 dni, 3 dnia rano "odplułam" dość duży zakrzep krwi i obydwa objawy zniknęły. Od tego czasu nic złego się nie działo, dopiero 5 dni temu ból przy przełykaniu wrócił (bez gorączki), ale odczuwałam go tylko z prawej strony gardła i nie był uciążliwy. Od 2 dni znów boli mnie całe gardło. Ból przy przełykaniu jest tak nieznośny, że mam problemy z przełykaniem śliny, a o jedzeniu nie ma nawet mowy. Nic nie pomaga. Stosowałam Cholinex, Strepsils, płukałam gardło wodą z solą. Co to może być? Trochę czytałam i zastanawiałam się, czy ten ból przy przełykaniu może być przyczyną jakichś problemów ze strunami głosowymi? Są one obciążone, ponieważ pracuję jako konsultantka telefoniczna i bardzo dużo rozmawiam, a poza tym również palę. Muszę też wspomnieć, iż mam też cały czas chrypkę, ale wydawało mi się, że jej przyczyną jest forsująca praca, do tego w klimatyzowanym pomieszczeniu. Teraz sama już nie wiem co mam myśleć. Czy to, że choruję również na refluks żołądkowy może mieć jakiś wpływ na te objawy i na ból przy przełykaniu? Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Radziłabym udać się do lekarza, gdyż przedstawione przez Panią objawy mogą sugerować wiele różnych dolegliwości.

Przyczynami tego stanu mogą być: zapalenia gardła bądź przełyku, zaburzenie unerwienia, uchyłek przełyku, rak przełyku, zwężenie przełyku, rak wpustu żołądka lub inne.

Uważam, że powinna Pani wykonać radiografię górnego odcinka przewodu pokarmowego lub gastroskopię. Bardzo ważne jest wykluczenie zmiany nowotworowej.

Jeżeli przyczyną zaburzeń nie będzie zmiana organiczna można wykonać manometrię przełyku, czyli badanie ciśnienia w świetle przełyku.

Ważne jest ustalenie przyczyny, by jak najszybciej leczyć dolegliwość.

Pozdrawiam!