Ból sutków po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dwa tygodnie temu przestałam brać tabletki antykoncepcyjne Qlaira. Okres trwał normalnie 4 dni, tak jak podczas przyjmowania, lecz od paru dni bolą mnie nie całe piersi, lecz same sutki. Z mężem zabezpieczamy się prezerwatywą. Czy te objawy są normalne po odstawieniu?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po odstawieniu tabletek, Pani organizm ma prawo być przez jakiś czas rozstrojony hormonalnie. Może się to objawiać zarówno obrzmieniem i pobolewaniem piersi, jak i nieregularnymi miesiączkami. Proszę dać sobie kilka tygodni lub miesięcy na wyregulowanie gospodarki hormonalnej - potem, jeśli utrzymywać się będą nieregularne cykle i/lub objawy takie jak teraz, proszę udać się do ginekologa-endokrynologa. Dla pewności, proszę również już teraz wykonać test ciążowy - tabletki nie dają 100-procentowego zabezpieczenia, teoretycznie mogło dojść do owulacji i zapłodnienia, a ból piersi jest typowo jednym z pierwszych objawów ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!