Ból w lewej pachwinie, utrzymujący się od 4 miesięcy

Dzień dobry. Mam 26 lat. Od 4 miesięcy odczuwam ból w lewej pachwinie, ból tworzy jakby trójkąt od dolnej części blizny, która została po operacji podwiązania żylaków powrózka (10 lat temu) do okolic pęcherza i lewej pachwiny. Ból nasila się głównie przy oddawaniu stolca, mocnym wydmuchaniu nosa (jestem alergikiem, więc muszę często wysmarkiwać nos) i podczas pracy fizycznej. Ból to uczucie kłucia, parcia. Nie mam żadnego uwypuklenia w miejscu, które boli. Również od 4 miesięcy mam powiększoną górną żyłę prącia, według mnie żyła powiększyła się przynajmniej dwukrotnie w czasie spoczynku jest zwinięta jak "ślimak". Po oddaniu moczu czuję kłucie i parcie w cewce moczowej. Nie wiem jak to dokładnie opisać, ale mam uczucie jakbym wewnątrz miał mały kamyk który nie może wyjść.

Pierwsza wizyta u urologa 24.01 ale powiedziałem tylko o tym że boli mnie pęcherz i cewka po oddaniu moczu. Miałem zrobione USG nerek i jąder lekarz powiedział że wszystko OK ale przepisał mi BISEPTOL 960 zażywałem 5 dni (chodź miałem zażywać 7-10 dni). Po 4 tygodniach poszedłem do lekarza rodzinnego, ponieważ ból w pachwinie nie przechodził i po oddaniu moczu również. Przyznałem że nie zastosowałem się do zaleceń urologa w 100 %. Pani doktor przepisała mi CIPHIN 500 zażywałem przez 10 dni 2x dziennie.

28.03 wróciłem do urologa na kontrolę z badaniami moczu, które wyszły dobrze. Pierwszy raz powiedziałem o pogrubionej żyle na prąciu i że wydaję mi się jakby był tam mały guzek, ale w trakcie badania członek się skurczył i dosłownie nic nie było widać aż mi się głupio zrobiło. Pan doktor powiedział, że nic nie wyczuwa i żebym się nie przejmował, bo po takim zabiegu jaki ja miałem krew musi znaleźć sobie jakieś ujście i w zasadzie to tyle. Staram się unikać wysiłku fizycznego, choć to nie jest żadne wyjście. Do jakiego lekarza mam się udać i od czego zacząć rozmowę ? Przepraszam jeśli coś zawile lub niezrozumiale opisałem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie, na podstawie opisu mógłbym wysnuć hipotezę iż powodem bólu i ogólnego dyskomfortu może być przepuklina pachwinowa lub mosznowa. Możliwe, że jej zaawansowanie nie jest duże i dlatego rozmiary nie powodują wyczuwalnych zmian. Charakterystyczne dla przepuklin różnego typu jest właśnie występowanie dolegliwości przy zwiększonym ciśnieniu wewnątrzbrzusznym. A takowe wzrasta właśnie przy kichaniu, śmiechu, parciu na stolec a także przy pracy fizycznej powodującej napinanie się mięśni brzucha. Nie ma jednej przyczyny występowania przepuklin. Badacze tego tematu podkreślają czynniki rodzinne, nieprawidłowości budowy kolagenu (materiału kształtującego tkankę łączną), ale także rodzaj wykonywanej pracy i wysiłek fizyczny. W badaniach populacyjnych podaje się, że przepuklina występuje u ok. 30% mężczyzn i kilku procent kobiet. Dlatego zabiegi naprawcze przepuklin są najczęściej wykonywanymi procedurami w oddziałach chirurgicznych.

Zalecałbym, bez względu na to czy moja hipoteza jest słuszna czy też nie, udać się do chirurga. On to po zabraniu dokładnego wywiadu, badaniu palpacyjnym będzie w stanie stwierdzić przyczynę dolegliwości. Kłucie i parcie w cewce moczowej to najpewniej wynik zakażenia układu moczowo-płciowego. Zastosowane leczenie powinno pomóc w zniwelowaniu tego problemu. Jeżeli chodzi o wyczuwalną ''gulę'' na powierzchni prącia w przebiegu naczynia, może być to malformacja (zmiana przebiegu) żylna nie będąca w zasadzie żadną patologią. Jednakże jeżeli odczuwa Pan ból związany z tą zmianą także można wspomnieć o tym lekarzowi podczas badania chirurgicznego. Podczas wizyty proponuje opowiedzieć lekarzowi o wszystkich dolegliwościach, które Pan odczuwa. Oczywiście mam tu na myśli te, które zawarł Pan w wiadomości do naszego serwisu.