Ból w okolicy prawej strony pleców

Witam, mam problem. W ostatnim czasie pojawia się ból nad ranem w okolicy prawej strony pleców, w okolicy nerki. Jak się wyprostuję, to jakbym się miał rozerwać, lepiej jak podkulę nogi. Wtedy ból jest lżejszy. Miałem USG, badanie moczu, krew i niby jest ok,wyniki w porządku, a dalej boli. A jak wstanę rano i rozchodzę to do wieczora jest dobrze. Najgorzej jest rano. Jaka jest przyczyna tego bólu? Dodam jeszcze, że oddanie moczu nie ma znaczenia, po prostu boję się spać. Wykonanie podstawowych badań nie przyniosło żadnych odpowiedzi i zastanawiam się, jakie badania należałoby wykonać, aby uzyskać odpowiedź, co mi dolega? Do jakiego lekarza się udać i co powinien zlecić, aby zdiagnozować przyczyny bólu w okolicy nerki i pleców po prawej stronie. Co mogłoby ewentualnie pomóc na ten rodzaj bólu? Za wszelkie porady będę wdzięczny, bo ból jest nie do wytrzymania.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, dla opisywanych przez Pana objawów przyczyn może być wiele. Są to między innymi problemy z korzeniami nerwów wychodzącymi z odcinak lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa, bóle mięśni przeciążeniowe, choroby wywołujące zmiany kostne w obrębie kręgosłupa, a także, co mało prawdopodobne ze względu na brak charakterystycznych objawów, proces zapalny w obrębie nerek. W tym przypadku w celu wyjaśnienia etiologii pojawiającego się dyskomfortu należałoby wykonać szereg badań dodatkowych. W tym celu zalecałbym wizytę u lekarza z już posiadanymi wynikami poprzednich badań. Lekarz może zlecić zdjęcie RTG kręgosłupa w odcinku krzyżowym i lędźwiowym a także badanie biochemiczne z krwi mające na celu wykluczenie przyczyn reumatologicznych. Poszukuje się w tym przypadku swoistych dla konkretnych jednostek chorobowych z przeciwciał. Mam tu na myśli zesztywniające zwyrodnienie kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie kręgosłupa. Przyczyną także może być dyskopatia, wypadnięcie krążka międzystawowego potocznie zwane wypadnięciem dysku. Pomocne może być także wykonanie rezonansu magnetycznego. Jest to jednak badanie wysoko specjalistyczne. Czasami także niektóre przebyte infekcje dróg moczowych mogą dawać odczyn zapalny w obrębie kośćca. Doraźnie mogę polecić ciepłe, rozgrzewające okłady bądź maści. Ważna może być także odpowiednia pozycja podczas snu. Nieodpowiednie ułożenie ciała może wpływać niekorzystnie na mięśnie i powodować odczyn bólowy. Jedyne co może sugerować pochodzenie bólu z nerki to prócz bólu w okolicy nerek to ulga przy pozycji zgięciowej. Jest to dość charakterystyczne jednak przy braku innych objawów i potwierdzeniu w badaniach raczej nie można opierać się tylko na etiologii nekkowej. Reasumując chciałbym powiedzieć, iż nie należy bagatelizować problemu i warto poszukać przyczyny zasięgając porady lekarza i poddać się badaniom dodatkowym.