Ból w plecach powyżej lędźwi a ból nerek

Czy to jest ból nerek? Mam go w plecach powyżej lędźwi. Taki pulsujacy ból. Jest i znika. W ogóle mało piję. Po prostu zapominam o piciu. To chyba źle? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. PS Mam 40 lat.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Istnieje możliwość, że jest to ból związany z nerką - zwłaszcza gdyby promieniował do pachwiny i miał charakter kolkowy. Choć na podstawie Pana opisu, takiej pewności mieć nie można. No początek poleciłabym badanie ogólne moczu i jeżeli lekarz pierwszego kontaktu miałby jakieś dalsze wątpliwości - usg jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. Jeżeli, żadne z tych badań nieczego by nie wykryło, można by poszukać przyczyny w kręgosłupie  - robiąc rtg odcinka lędźwiowego.

Niezależnie czy jest ten ból związany z nerkami czy nie, spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest bardzo ważne. Powinno pić się około 1,5-2 litry płynów dziennie (w upalne dni więcej), najlepiej niegazowaną wodę mineralną.