Ból z tylu pleców oraz silny chwilowy ucisk nie pozwalajacy na przejściowe poruszanie się

Jestem w ciąży i od czasu do czasu czuje ból umiejscowiony z tylu pleców w dolnej części. Ból jest jakby nachodzący i uciskający na staw biodrowy oraz ciągnący do dołu prawej nogi. Najbardziej wyczuwalny przy chodzeniu, czasami również przy chodzeniu łapie mnie silny ból, przez który nie mogę poruszyć się dalej po chwili puszcza i mogę iść. Jest to chwilowy, lecz bardzo nasilony, ostry ból przy którym aż wygina mnie do tyłu.
Pragnę również dodać, że już na początku pierwszych 4-6 tygodni odczuwałam taki ból z tym, że trwał on cały tydzień i miałam problem z chodzeniem oraz podczas snu, czyli jak chciałam zmienić pozycje z prawego boku na lewy wtedy był też silny i odczuwałam go przy każdym odwracaniu na bok.

Po tygodniu miną i niestety powrócił po pewnym czasie, ok.12 tygodniu ciąży i utrzymuje się do teraz z tym, że podczas snu nie mam takiego problemu z bólem jak na początku. Tylko tak jak opisałam powyżej teraz towarzyszą mi takie bóle.
Bardzo proszę o pomoc, bardzo niepokoją mnie te dolegliwości i szybką odpowiedź.

Serdecznie dziękuję

Lek. Łukasz Kowalski

Jestem w ciąży i od czasu do czasu czuje ból umiejscowiony z tylu pleców w dolnej części. Ból jest jakby nachodzący i uciskający na staw biodrowy oraz ciągnący do dołu prawej nogi. Najbardziej wyczuwalny przy chodzeniu, czasami również przy chodzeniu łapie mnie silny ból, przez który nie mogę poruszyć się dalej po chwili puszcza i mogę iść. Jest to chwilowy, lecz bardzo nasilony, ostry ból przy którym aż wygina mnie do tyłu.
Pragnę również dodać, że już na początku pierwszych 4-6 tygodni odczuwałam taki ból z tym, że trwał on cały tydzień i miałam problem z chodzeniem oraz podczas snu, czyli jak chciałam zmienić pozycje z prawego boku na lewy wtedy był też silny i odczuwałam go przy każdym odwracaniu na bok.

Po tygodniu miną i niestety powrócił po pewnym czasie, ok.12 tygodniu ciąży i utrzymuje się do teraz z tym, że podczas snu nie mam takiego problemu z bólem jak na początku. Tylko tak jak opisałam powyżej teraz towarzyszą mi takie bóle.
Bardzo proszę o pomoc, bardzo niepokoją mnie te dolegliwości i szybką odpowiedź.

Serdecznie dziękuję

Witam!

Opisywane dolegliwości wskazują na ból kręgosłupa, najprawdopodobniej spowodowany dyskopatią w odcinku lędźwiowym. Ciąża jest okresem bardzo sprzyjającym takim dolegliwościom. Jeżeli prócz bólu nie ma innych dolegliwości, należy dopiero po ciąży, w razie dalszego utrzymywania się dolegliwości przeprowadzić dalszą diagnostykę: na początek rtg odcinka lędźwiowego, następnie rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego, konsultacja z neurologiem.

Tymczasem należy prowadzić oszczędzający kręgosłup tryb życia (unikanie długiego stania, pochylania się do przodu). Proponuję ćwiczenia np. w wodzie (są specjalne aerobiki dla ciężarnych), jeżeli ma Pani możliwość. W razie nasilonych bardzo dolegliwości bólowych można zażyć paracetamol. Ulgę może również przynieść gorący kompres, czy np. termofor w okolicy krzyża.

Natomiast, jeżeli dolegliwości się bardzo nasilą oraz pojawią się inne niepokojące objawy, np. nasilone drętwienie, osłabienie kończyny - proponuję szybszą konsultację z neurologiem.

Warto zajrzeć: urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!