Ból żołądka po wypiciu mleka

Mam pytanie a czy może boleć żołądek jak opije się mleka ? Takiego surowego bo właśnie piłam i zaczął boleć mnie żołądek mam podejrzenie wrzodów albo refleksu chociaż wczoraj robiłam test na obecność bakterii w żołądku ten płytkowy i nie wykazał nic . Bo cały dzień nie bolał po jedzeniu tez nie teraz wypiłam 3szklanki mleka i tak boli

Lek. Tomasz Budlewski

Ból brzucha może występować w nietolerancji laktozy zawartej w mleku. Proszę udać się do lekarza gastroenterologa po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Mleko wzmaga wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co może nasilać objawy choroby wrzodowej i refluksowej. Sugeruję zrezygnować z picia mleka.

Witam!
Mleko jest jedynym pokarmem zwierzęcym działającym na organizm alkalizująco czyli zobojętnia soki żołądkowe. Ból brzucha prawdopodobnie wynika z nietolerancji laktozy czyli cukru mlecznego. Do objawów nietolerancji laktozy typu dorosłego po spożyciu świeżego mleka należą wzdęcia, kruczenie, biegunki i bóle brzucha, a niekiedy nudności i wymioty. U osób z nietolerancją laktozy typu dorosłego stwierdza się zmniejszone przyswajanie wapnia, zwłaszcza w przypadkach niedokwasoty lub przyjmowania leków alkalizujących, co może przyczyniać się do osteoporozy.Trawienie innych dwucukrów i większości przetworów mlecznych (np. jogurt) jest prawidłowe. Warto wykonać test na nietolerancję laktozy (wodorowy test oddechowy).
Pozdrawiam.