Bóle brzucha, biegunki, wymioty i lęk przed szkołą u 5,5-latka

Dzień dobry !!! Mój syn obecnie ma 5,5 roku. Od września zapisałam go do zerówki do szkoły. Przed szkołą nie chodził do przedszkola i pojawił się problem rozstania ze mną we wrześniu. Dwa pierwsze miesiące codziennie rano była rozpacz w domu i w szkole. Jednak pózniej w czasie zajęć się uspokajał i pracował z grupą. Jdnak po powrocie do domu , mówił że do szkoły na nastepny dzień nie idzie i tak w kółko. Do tego doszły bóle brzucha , biegunki , wymioty i mówienie że się " boi ".

Zachowanie syna świadczy o tym, jak dużym stresem jest dla niego szkoła. Przede wszystkim proszę spróbować ustalić poprzez rozmowy z synem i nauczycielami, co może być powodem tych reakcji - trudności w nawiązaniu relacji z rówieśnikami, nie radzenie sobie na zajęciach, narzucona w zerówce dyscyplina, tęsknota za rodzicami ... - powodów może być bardzo wiele. Jeżeli to się uda, wtedy będzie łatwiej szukać sposobów na poradzenie sobie z tą sytuacją. Jeżeli syn mówi o lęku proszę spróbować dowiedzieć się "czego lub kogo" się boi - jakiejś pani, jakiegoś kolegi, zajęć, wychodzenia z budynku, sali, innych pomieszczeń ... - a być może boi się "o kogoś" np. o rodziców lub innych członków rodziny, bo po długim okresie przebywania w domu stracił kontrolę nad tym, co tam się teraz dzieje. Proszę okazać synowi zrozumienie i uważnie go słuchać, ale jeżeli sytuacja nie będzie się zmieniać na lepsze, proszę udać się na konsultację do psychologa dziecięcego, który pomoże Wam zrozumieć zaistniałą reakcję synka. Pozdrawiam.