Bóle brzucha i silne wzdęcia
U mamy(l.74l.) od miesiąca bóle brzucha, silne wzdęcia.Mama schudła 6 kg. Po wielu wizytach u lekarzy wykonano chelecystektomię laparoskopowa( kamień usunięto) bóle w dalszym ciągu , kolejny pobyt w szpitalu kolonoskopia(tydzień temu) diagnoza szczelina odbytu-wykonano dywulsję, polipy-usunięto, w esicy klika uchyłków innych zmian nie stwierdzono, usg narządy j.b bez zmian,bad.laborat.w normie .w dalszym ciagu bóle, b.duże wzdęcia mama cierpi nic nie chce jeść,wcześniej rozpoznano IBS co robić

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Małgorzata Panek
65 poziom zaufania
Wzdęcia mogą wynikać z błędów dietetycznych. Należy unikać spożywania napojów gazowanych i słodyczy. Dieta powinna być lekkostrawna, urozmaicona,pełna jarzyn i owoców. Pieczywo białe zastąpić pełnoziarnistym, wprowadzić kasze i ryż pełnoziarnisty. Istotne jest również wypijanie minimum 2 litrów płynów dziennie. W razie pogorszenia się stanu mamy, proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Proszę pamiętać o wizytach kontrolnych u gastroenterologa w związku z IBS.
Pozdrawiam