Bóle kolan podczas treningu u osoby ze 132 kg wagi

Ważę 132kg mam 193cm wzrostu. Od dwóch tygodni wykonuje trening na przyspieszenie metabolizmu oraz jeżdżę na rowerze. Schudłem już 4kg jednak zaczynam mieć problem z kolanami. Podczas treningu często bolą. Co zrobić aby to zmienić? I jak dbać o stawy przy takiej wadze?

Małgorzata Panek

Ból najprawdopodobniej związany jest z przeciążeniem stawów. Nagłe rozpoczęcie intensywnego treningu fizycznego, na który organizm jest nieprzygotowany, może być ryzykowne i prowadzić do urazu. Istotne jest stopniowe zwiększanie intensywności wysiłku oraz ćwiczenia rozciągające przed i po treningu. Do czasu ustąpienia bólu proszę oszczędzać kolana. w przypadku nasilenia dolegliwości proszę udać się do ortopedy.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Proszę jednak zadbać o stopniowe zwiększanie jej intensywności - ból pojawia się prawdopodobnie w wyniku przeciążenia stawów. Proszę pamiętać również o rozpoczynaniu ćwiczeń od rozgrzewki. Warto zwrócić uwagę na dobór aktywności fizycznej - ćwiczenia w wodzie czy pływanie albo nordic walking odciążają stawy. W celu redukcji masy ciała dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie diety z aktywnością fizyczną.

Pozdrawiam