Bóle oczu i nudności

Witam. Mam problem z oczami. Zdarzyło mi się to pierwszy raz, zaczęło się od bólu oczu w środku, później ból czoła, a teraz dłuższe patrzenie na telewizję -  mam nudności. Co to może być za choroba? Proszę o podpowiedź i czy mam się zgłosić do okulisty? Chciałam dodać, że moja mama ma jaskrę już dość długo. Czy ja mogę ją też mieć? Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Jaskra występująca u mamy zwiększa ryzyko zachorowania także u Pani. Objawy, jakie Pani podaje mogą (ale nie muszą) wskazywać na patologię związaną jaskrą, jak np. okresowe zamknięcie kąta przesączania, które występuje np. przy dłuższym oglądaniu telewizji w ciemnym pomieszczeniu w oczach do tego predysponowanych. Charakterystyczne są tu bóle głowy w okolicy czołowej, a także chwilowe przymglenie obrazu (proszę zwrócić uwagę, czy nie występują zaburzenia widzenia). Także nudności są objawami występującymi przy zamykającym się kącie przesączania (często przy całkowitym zamknięciu kąta - tzw. ostrym ataku jaskry: silne bóle oka, zaczerwienienie oka, pogorszenie widzenia, nudności, wymioty - jest to pilny stan wymagający szybkiego, specjalistycznego leczenia!).

Oczywiście w celu diagnozy powinna Pani zwrócić się do okulisty, jeśli objawy występują nadal, to w trybie pilnym.

Pozdrawiam serdecznie!