Bóle paznokcia u dużego palca

Szanowni Państwo Mam pytanie: od pewnego czasu bardzo boli mnie część paznokcia u dużego palca lewej stopy. Skóra z boku paznokcia jest zaczerwieniona a przy dotyku bądź ucisku bardzo piecze. Pod paznokciem i z jego boku jest bardzo duze zaczerwienienie. Proszę o poradę co to może być i ewentualnie jak to leczyć? Czy jest możliwe, aby było to jakiegoś rodzaju zapalenie, zakażenie? Jaka mogłaby być przyczyna takich objawów? A może wrósł mi się paznokieć? Jeżeli taka może być przyczyna to jak usunąć wrastający się paznokieć? Ból jest na tyle duży, że trudno dotknąć chore miejsce. Jak więc wyleczyć zmienione miejsce? Nie wiem co robić. Proszę o radę. Z góry dziękuję. Andrzej G.

Leczenie zachowawcze w przypadkach wrastających paznokci na ogół nie sprawdza się! Proponuję poszukać w Lublinie chirurga , który w ogłoszeniu zajmuje się leczeniem tej dolegliwości , wystarczy bowiem najczęściej w osłonie antybiotyku wykonać sprytnie klinowe wycięcie części płytki paznokcia - co nie spowoduje dużych dolegliwości a wykonane profesjonalnie powinno załatwić sprawę radykalnie! Pozdrawiam , zżurawski , w-wa

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Rzeczywiście, odpowiadać za Pana stan może wrastający paznokieć, jednakże nie tylko. Pana dolegliwości mogą być również związane z zakażeniem, np. z grzybicą paznokcia stopy. Na podstawie samego opisu nie jest jednak możliwe precyzyjne określenie, co doprowadziło do Pana problemów, dlatego też wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Wspomina Pan zresztą, że pojawiające się u Pana dolegliwości bólowe są znacznego stopnia – zlikwidować je będzie można poprzez zdiagnozowanie przyczyny Pana stanu i wdrożenie odpowiedniego do niej leczenia, i to również (a może przede wszystkim) powinno skłonić ku temu, aby odwiedzić lekarza.

Pierwsze kroki można skierować do lekarza rodzinnego. Specjalista dokona oceny Pana stopy i prawdopodobnie będzie mógł stwierdzić, czy Pana dolegliwości wynikają z wrośniętego paznokcia, czy też może jednak za Pana problemami stoi infekcja. Lekarz rodzinny będzie mógł – w zależności od przyczyny Pana problemów – pokierować Pana do odpowiednich specjalistów, np. do chirurga w przypadku problemów z wrastaniem paznokcia.

Do czasu, aż zgłosi się Pan na konsultację lekarską, warto jest pamiętać o noszeniu wygodnego obuwia. Ciasne obuwie może nasilać występujące u Pana dolegliwości, dlatego też rzeczywiście przed wyjściem z domu warto się zastanowić, jakie dokładnie obuwie założyć na nogi. Może Pan także podjąć próby stosowania jakichś, dostępnych bez recepty, preparatów przeciwzapalnych w postaci maści.