Bóle zęba podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Noszę aparat ortodontyczny. Zeby mam wyłączone.Czasami np raz w tygodniu przez 1 dzień boli mnie jeden zab-piątka. Nie widzę w nim żadnego ubytku,ortodonta też nic nie mówił. Działo wygląda normalnie. Nie boli mocno-głównie przy nagryzaniu i dotyku. Co to może być?

Dzień dobry,
jeśli nie ma próchnicy, ząb jest żywy, a na zdjęciu RTG wokół korzeni nie ma zmian zapalnych, to przyczyną może być przeciążenie zęba w zgryzie (przez zbyt wysokie wypełnienie, zbyt wysokie wysunięcie zęba względem sąsiednich, czy mocne nagryzienie, które spowodowało "podrażnienie"), albo uraz spowodowany siłami aparatu ortodontycznego.