Bolesne i czerwone guzki na wargach po powiększaniu ust kwasem hialuronowym

W grudniu 2012 oraz kwietniu 2013 miałam powiększane usta kwasem hialuronowym. Po zabiegach nie było powikłań. Jednak ok miesiąc temu zaczęły wychodzić mi wokół ust oraz na wargach bolesne, czerwone "gule" wypełnione ropą. Mam trądzik i na początku myślałam że to pryszcze (mimo że nigdy w tym miejscu mi się nie pojawiały) lub opryszczka. Czy to możliwe że ma to coś wspólnego z zabiegami (jakieś "późne" powikłanie) czy faktycznie opryszczka mimo że nigdy jej nie miałam, lub coś całkiem innego?
KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani
Późne powikłąnia po zabiegach kwasem hialuronowym rzadko mają charakter zapalny a taki opisuje Pani w liście do mnie.
Aby kompetentnie odpowiedzieć na Pani pytanie powinnam znać preparat którym miała Pani wykonywany zabieg,czy okolica jest zmieniona zapalnie.Jeśli może Pani skontaktować się ze mną osobiście -zapraszam do Łodzi.Proszę skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.
Łączę wyrazy szacunku
dr n med Magdalena Adamiak Kardas

Witam. Jeśli był to kwas hialuronowym, uważam, że jest to niemożliwe. Należy też jednak pamiętać, że obecnie na rynku jest wiele preparatów kwasu hialuronowego, czasem z różnymi dodatkami. Proszę pytać lekarzy o skład, firmę, certyfikaty CEA i FDA. Mając tylko pani opis - myślę, że to opryszczka. Proszę udać się do lekarza przeprowadzającego zabieg. Życzę zdrowia :)

Witam,
Niestety niekiedy ma miejsce wywołanie infekcji przy podaniu kwasu hialuronowego. W okolicach ust ten problem może mieć miejsce częściej ze względu na kontakt igły z jamą ustną. Przy nieodpowiednim zdezynfekowaniu pola zabiegowego może dojść do zakażenia. Najczęściej mamy do czynienia z tzw biofilmem.
Konieczna jest antybiotykoterapia i rozpuszczenie kwasu.
Serdecznie pozdrawiam
lek.med Klaudia Zwiorek-czech
instytut@medyczne-fbi.pl

Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Mogła wystąpić również opryszczka, lub może być zbyt płytko kwas hialuronowy.

Jeśli cokolwiek Panią niepokoi powinna Pani zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg ipoinformować go o tym.

Należy zweryfikować jaki preparat został zastosowany w protokole z wykonanego zabiegu. Konieczna jest kontrolna wizyta w gabinecie lekarskim i weryfikacja etiologii pochodzenia zmian, czy jest ona wirusowa czy bakteryjna. Po wykonaniu posiewu wraz z antybiogramem, na podstawie wyniku badań należy zastosować celowaną terapię farmakologiczną połączoną z rozpuszczeniem wypełniacza.