Borelioza czy może coś innego?

Na początku ciągle osłabienie i zmęczenie. Poszłam do lekarza, doktor stwierdziła zmęczenie materiału, poprosiłam o parę podstawowych badań - takich jak morfologia, prześwietlenie płuc, mocz, ekg, (wyniki książkowe). Za parę dni nie podniosłam się z łóżka - wizyta domowa. Stwierdziła jakiś postrzał w kręgosłupie - trwało to dwa tygodnie. Za ok. następne dwa tygodnie strasznie zaczęła mnie boleć ręka w nadgarstku - opuchlizna i straszny ból. Wylądowałam u chirurga. Oczywiście, jak to chirurg, rękę dał do szyny gipsowej - za parę dni przeszło na drugą rękę. Potem jeden ból się skończył, a drugi w innym miejscu zaczynał. W pracy twierdzą, że udaję, a mi się chce płakać. Ostatnio zaczęło mnie pobolewać ucho i cała kość czaszki za uchem - ból trwał 3 dni, a teraz przeszło na oko i twarz - oko łzawi, opuchnięte, połowa ust jakby sparaliżowana. Czuję się jakbym wyszła od dentysty i ciągle znieczulenie działało. Boli prawa strona głowy.

Sama postawiłam sobie diagnozę - borelioza. Poszłam do lekarza i poprosiłam znów o skierowanie na badania. W poniedziałek będą wyniki CR - mocznik, a pod koniec tygodnia dopiero wynik na boreliozę. Co mam robić w tym przypadku dalej i czego mam się domagać u swego lekarza? Jestem bezradna i zrozpaczona. Czy powinnam leżeć w szpitalu? A może to jakaś inna choroba. W domku mam wnuczkę 2-tygodniową - czy mogę ją zainfekować?

Proszę o pomoc!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Faktycznie Pani objawy mogą być manifestacją boreliozy. Taka diagnoza musi być potwierdzona badaniami przeciwciał. Do uzyskania wyników może Pani być leczona objawowo (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe na bolące stawy). Jeśli wyniki będą dodatnie, lekarz powinien włączyć leczenie antybiotykiem, które średnio trwa około 3 tygodni. W tym czasie również może Pani przyjmować leki, działające objawowo. W przypadku boreliozy nie musi się Pani obawiać o zarażenie wnuczki czy kogokolwiek innego. Krętki infekują człowieka wyłącznie poprzez ukłucie kleszcza (choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka). Jeśłi wyniki przeciwciał okażą się ujemne, radzę konsultację z reumatologiem, gdyż taki obraz choroby może odpowiadać którejś z chorób ukladowych tkanki łącznej.