Borelioza czy nie? Jak to zbadać?

Około 7 miesięcy temu znalazłam okrągła czerwoną plamę o średnicy 3 cm na wewnętrznej stronie przedramienia, po około 2-3 tygodniach plama zniknęła. Kilka tygodni później znalazłam podobną czerwoną plamę na drugim przedramieniu. Ta również zniknęła po paru tygodniach. Od tamtego czasu występują u mnie różne objawy. Na samym początku włosy bardzo mi wypadały i zaczęłam widzieć czarne plamy przed oczami. Później odczuwałam silne bóle mięśni nóg i przez około 3 tygodnie miałam silne bóle zębów, które były zbadane i nie mają żadnych uszkodzeń. Ostatnio występują również silne bóle tylu głowy i szyi, jak również nadwrażliwość skóry głowy przy dotykaniu włosów. Moje pytanie, czy to jest borelioza? I czy powinnam udać się na badania w tym zakresie. Sporo wiadomości jest na ten temat w internecie, ale wciąż nie mogę się zdecydować. Muszę dodać, że w maju byłam na wakacjach w Hiszpanii, wracając znalazłam na skórze klatki piersiowej kleszcza, ale nie wbił się jeszcze.

Proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy!

Ugryzienie przez kleszcze w wywiadzie jest ważną informacją, jednakże część chorych nigdy nie zauważyła ukąszenia przez kleszcza, a mimo to zostaje u nich potwierdzona borelioza.

Opisane objawy mogą sugerować boreliozę, chociaż rumień byłby w tym przypadku atypowy, to nie przekreśla to możliwości choroby. Wskazane jest w tej sytuacji wykonanie badań w kierunku boreliozy. Zawsze podstawowym badaniem jest test ELISA na przeciwciała przeciwko Borrellia burgdorferii. W przypadku pozytywnego wyniku, należy wykonać badanie potwierdzające Western Blot w kierunku boreliozy. Obydwa testy mogą dawać wyniki fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie, jednakże test Western Blot jest badaniem bardziej wiarygodnym i potwierdzającym.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl