Borelioza - po wielu latach od zakażenia?

Proszę o informację: od prawie 4 lat cierpię na różne dolegliwości, których przyczyny nie możemy znaleźć. Lekarz rodzinny zasugerował, że mogę mieć boreliozę. Przeczytałam na wikipedii o objawach: wiele z nich pasuje idealnie. Jest tylko jedno małe "ale"... Nigdy nie ukąsił mnie kleszcz. Nie przypominam sobie żadnego rumienia, ani nic podobnego. Z jednym wyjątkiem: w wieku dziecięcym (czyli mniej-więcej 30 lat temu) miałam dziwną dolegliwość: wysoką gorączkę i jedną czerwoną, dość dużą plamę na ciele. Wtedy oczywiście nikt nie wiedział co mi jest, a objawy po jakimś czasie ustąpiły. Czy, zakładając, że wtedy - 30 lat temu - to był kleszcz, objawy mogły wystąpić dopiero teraz?? Będę serdecznie wdzięczna za odpowiedź, bo przewertowałam internet, a takich informacji nie znalazłam: jak maksymalnie późno mogą wystąpić objawy boreliozy? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy!

Trzeci okres boreliozy może występować po wielu latach, nie ma tutaj jednoznacznych informacji.
Ukąszenie nie musiało nastąpić w dzieciństwie (chociaż nie można wykluczyć opisanej przez Panią sytuacji). Często zdarza się, że chorzy nie zauważają ukąszenia, a rumień wędrujący może w ogóle nie wystąpić.

Proponuję wykonać test ELISA na przeciwciała przeciwko Borellii w klasie IgM i IgG, ewentualny dodatni wynik zweryfikować testem Western Blot.