Borelioza u dziecka – sprzeczne testy

Witam. W lipcu podczas pobytu w Alpach Austriackich ugryzł mojego syna kleszcz. Był jednak w nim może 5 minut, bo widzieliśmy jak się wgryzał. Syn nie dostał antybiotyku tylko szczepionkę na kleszczowe zapalenie mózgu. Po powrocie do Polski również nie dostał antybiotyku, tylko pediatra kazał obserwować dziecko. Nie wystapił rumień ani nawet zaczerwienienie.

W połowie września zrobiłam dziecku badania (po moich 2-miesięcznych prośbach) na boreliozę metodą Elisa i wynik mnie, i lekarza chyba też, przeraził - IgM - 14,6 RU/ml (0,00-15,90 negatywny), IgM - powyżej 200 (!) RU/ml (od 22,00 - pozytywne). Wynik odebrałam dopiero po połowie listopada, gdyż tyle czekałam na wizytę do lekarza chorób zakaźnych, a w międzyczasie mój syn brał antybiotyki na zapalenie gardła.

Postanowiłam zrobić dziecku jeszcze test Western Blot, który wyszedł negatywny. Proszę mi wyjaśnić, czy takie sprzeczne wyniki są możliwe? Czy moje dziecko ma boreliozę, czy nie, bo widzę, że lekarz też niejasno się wypowiedział. Bardzo dziękuję za odpowiedź

Lek. Izabela Brym

Witam.

Nie łączyłabym wyników badania przeciwciał z ukłuciem przez kleszcza w Alpach. Kleszcz, aby zakazić boreliozą musi przebywać w skórze człowieka co najmniej 8-12 godzin. W okresie krótszym może dojść do zakażenia, jeśli usunięcie kleszcza nastąpiło w sposób drażniący (np. po posmarowaniu masłem, benzyną, przypalaniu itp.)

Interpretacja wyników jest dla mnie trudna. Badanie metodą Elisa zwykle wykonuje się w 2 klasach: IgM i IgG. Pani podała 2 wyniki w klasie IgM i to sprzeczne ze sobą. Tak czy inaczej wynik powinien być zweryfikowany dokładniejszym testem Western Blot, który wyszegł negatywnie, co świadczy o nieobecności choroby. Sądzę, że syn jest zdrowy, ale dla porządku powinni Państwo skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych.