Zapytaj lekarza

7 3 7 , 0 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Borelioza uaktywniona po 14 latach?

Witam, mam 22 lata i zastanawiają mnie różne dolegliwości przypominające objawy boreliozy. W wieku 8 lat przeszłam pokleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Od mniej wiecej tamtej pory mam nieustające problemy z gardłem, których nie zwalczył żaden specjalista, powracające grypy i zapalenia oskrzeli. Miewam częste bóle w różnych częścich głowy, problemy ze skórą - jej suchość i wykwity ropne na całym ciele. Odczuwam wciąż zimno, jednocześnie mając problemy z nadmierną potliwością.

Kolejnymi problemami są problemy z zębami (rozpadają się i muszę inwestować wciąż w koronki), głośne "strzelanie" kości oraz drętwienie nóg. Czy możliwe, by po takim długim czasie od ukąszenia, występowały takie objawy?

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Zatrucie grzybami - możliwość zatrucia

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Objawy, które Pani opisała, są niecharakterystyczne. Ponadto pokleszczowe zapalenie opon mózgowych nie musi być związane z boreliozą. Mogła Pani przechodzić tzw. KZM, czyli kleszczowe zapalenie mózgu o etiologii wirusowej. Jeśli jednak była to infekcja kretkami Borrelia, część opisanych przez Panią dolegliwości może być efektem neuroboreliozy (drętwienie nóg czy bóle głowy).

Częstych infekcji górnych dróg oddechowych nie łączyłabym z ukłuciem przez kleszcza w dzieciństwie (radzę konsultację laryngologiczną, być może trzeba usunąć migdałki podniebienne lub migdałek gardłowy, może ma Pani skrzywienie przegrody nosa lub np. małżowinę puszkowatą, która sprzyja częstym zapaleniom zatok?). Suchość skóry i uczucie zimna mogą wynikać z obecności problemów natury endokrynologicznej, np. niedoczynności tarczycy.

Niewątpliwie powinna Pani zgłosić się do lekarza, który wykona podstawowe badania (np. morfologia krwi obwodowej, TSH, przeciwciała przeciwko boreliozie itd.) i ewentualnie pokieruje Panią do odpowiednich specjalistów.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy