Botoks po udarze mózgu a starania o dziecko

Witam mam pytanie . Jestem po udarze muzgu. Biore botoks w reke na spastyke....... chcialam zapytac ile czasu od podania botoksu moge zaczac starania o dziecko slyszalam rozne opinie przewaznie ze botoks nie wchlania sie do krwi i dziala domiejscowo tak ze trzeba odczekac kilka dni inni mowi ze trzy miesiace jaka jest prawda Prosze o odp. Dziekuje

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Leki nawet jeśli działają miejscowo to w jakimś stężeniu mogą przejść do krwi, lecz nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Wskazana jest rozmowa z lekarzem przeprowadzającym zabiegi oraz ginekologiem.

Zgadzam się dr Małkiem. Pomimo,że toksyna botulinowa nie wchłania się do krwi i rozchodzi się tylko miejscowo, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy i w jakim stopniu wpłynie ona na płód. Nikt nie podejmie się wykonania takich badań. Poniewaz pełny efekt działania toksyny uzyskuje się po ok. 2 tygodniach, nalezy przyjąć,że po tym czasie jej działanie dotyczy tylko ostrzykniętej okolicy. Pozostaje efekt w postaci zmniejszenia przewodzenia nerwowo-mięsniowego, ale toksyny juz nie ma. Zalecałabym jednak minmum 2 miesiące odczekać, aby mieć pewnośc,że nie zaszkodzi Pani dziecku.