Brak akceptacji i wolności ze strony rodziców

Witam, mam ogromny problem. Od kiedy w zeszłym roku skończyłam 18 lat i poznałam swojego obecnego chłopaka rodzice zaczęli mnie traktować jak dziecko. Praktycznie nie mogę wychodzić z domu, a jeśli już to kończy się to awanturą. Uważają, że nic nie potrafię, z niczym sobie nie poradzę. Oni za to wiedzą najwięcej, więc mogą podejmować za mnie wszystkie decyzje. Muszę być ciągle pod ich dyktando, boję się sprzeciwić, ale już nie radzę sobie z tą sytuacją, tracę poczucie własnej wartości. Co robić?

Witam. To bardzo trudna sytuacja. Zachęcam do ochrony siebie, swojej autonomii i podmiotowości. Pani psychoterapia mogłaby być dobrym wsparciem dla Pani rozwoju. Z kolei terapia rodzinna mogłaby pomóc złagodzić rodzinne napięcia i ułatwić Pani drogę do niezależności. Pozdrawiam.

Czas odejścia dzieci z domu (a Pani jest już niemalże jedną nogą poza domem) to trudny czas dla rodziny. Nie wszyscy rodzice jednakowo dzielnie to znoszą. Jedni się szamoczą, inni wspierają, kolejni "umniejszają" swoje dzieciaki. Wydaje się, że choć dotyka to Panią, to trudność (żeby nie napisać problem) mają rodzice. Być może ułatwi Wam sytuację rozmowa, w której jasno sprecyzuje Pani swoje stanowisko. Zachęcam do tego, by swoje argumenty wspierać również postawą "dorosłego" i nie dać się sprowokować do dziecinnych zachowań (krzyki, obrażanie, dąsy). Powodzenia życzę.

Dzień dobry, okres w którym się pani znajduje to trudny czas. Zachęcam do spokojnej rozmowy z rodzicami, wyjaśnianiu i pokazywaniu im na bieżąco, że jest pani odpowiedzialną osobą. Pozdrawiam.