Brak apetytu i uczucie ciężkości w żołądku

Witam, mam 14 lat i od dłuższego czasu (5-6 miesięcy) borykam się z bólem brzucha w okolicy pępka, więc chyba problemy jelitowe. Towarzyszy mi przy tym strasznie wzdęty brzuch, szczególnie po zjedzeniu posiłku (nawet małego, lekkiego), brak apetytu, twardy brzuch, uczucie ciężkości. Jem normalnie chociaż nie mam na to ochoty, ale moi rodzice mnie zmuszają, więc nie mogę schudnąć (udało mi się zrzucić tylko 2kg). Kiedyś ten ból występował okresowo co 6-7 dni i trwał max 3 dni. Teraz zdarza się coraz częściej. Odżywiam się zdrowo, nie jem słodyczy, chipsów itp., bo z powodu tych bólów nie mam na to ochoty. Po każdym posiłku mam ucisk w jelitach, powiększony, twardy brzuch i uczucie ciężkości. Najbardziej dokucza mi brak apetytu i uczucie ciężkości (bez przerwy) czasami czuję jakbym była w 9-tym miesiącu ciąży. Co to jest?
14 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisywane objawy mogę sugerować, że mamy do czynienia z tzw. bąbnicą. Stan taki ma miejsce gdy po posiłku w przewodzie pokarmowym gromadzą się  gazy, które nie chcą przesuwać się dalej. Kiedy trawinie w obrębie układu pokarmowego przebiega zbyt powoli, pokarm zaczyna zalegać i fermentować.

Główne przyczyny wzdęć to :

- zbyt duże kęsy połykanego jedzenia,
- potrawy ciężkostrawne
- zbyt duża ilość przyjmowanego błonnika,
- przyczyny chorobowe tj. zaparcia, biegunki, choroby zapalne jelit, zespół jelita drażliwego, alergie pokarmowe.

Jeżeli wzdęciom nie towarzyszą inne objawy nie należy się nimi martwić gdyż nie są groźne.   Poprzez zmianę diety, przyzwyczajeń czy za pomocą środków farmakologicznych można sobie z nimi łatwo poradzić.
Natomiast jeśli wystąpią któryś z objawów :

- krew stolcu,
- powtarzające się biegunki i zaparcia,
- utrata masy ciała,
- uporczywe bóle brzucha,

należy udać się do lekarza diagnostyki.

Pozdrawiam!