Brak apetytu u dziesięciolatki

10-letnia wnuczka, waga 25 kg, żywa, bezproblemowa, jednakże martwi mnie jej brak apetytu, wręcz jadłowstręt. Rosół je widelcem, żadnej innej zupy, suche ziemniaki, kotlet mielony, frytki, placki - wszystko smażone. Dużo pije soków, zjada niechętnie owoce, słodyczy mało, chipsy często. Nic innego. Stan ten trwa od 2 roku życia. Często zaspokaja głód makaronem z cukrem lub małymi jogurtami, ma podkrążone oczy, jest nerwowa, uczy się dobrze, dużo czasu spędza przy komputerze. Wyniki badań laboratoryjnych są w granicach normy, lecz obniżony poziom żelaza, co raz dwa razy w roku uzupełnia tabletkami. Jako babcia zachęcam do pieczenia ciastek, przygotowania posiłku. Ciasta owszem pomagają, ale nie je ryb, na mięso nawet nie patrzy, ucieka. Nie wejdzie do sklepu mięsnego. Bardzo mnie to martwi, że dziecko, pomimo moich usilnych prób, kolorystyki potraw, surówek nie chce posmakować.

Witam!

Nie można określić, czy waga wnuczki jest prawidłowa, czy nie, ponieważ nie podała Pani jej wzrostu.

Nie opisała Pani dokładnie jak wygląda przykładowy dzień (optymalnie kilka dni) u wnuczki, biorąc pod uwagę spożywane posiłki (ich ilość oraz skład) oraz ewentualną aktywność fizyczną.

U dzieci zwykle jest regułą, że nie chcą spożywać różnych pokarmów. Ważne, aby tak zsuplementować dietę, aby była bogata we wszystkie konieczne substancje odżywcze. W tym wieku niezmiernie istotna jest podaż białka (mleko, sery, twarogi, jogurty, mięso). Pisze Pani, że wnuczka nie chce spożywać mięsa - może warto spróbować potraw, które zachęcą dziecko - np. pizza domowej roboty, spaghetti, lazania itp. Jeśli chodzi o inne posiłki - np. płatki kukurydziane do jogurtu.

Warto rozmawiać z nią na temat preferencji. Z wiekiem dziecko powinno bardziej dostosowywać dietę do zapotrzebowania, a nie tylko preferencji.

Pozdrawiam serdecznie!