Brak czynności serca płodu

Witam, według opinii lekarza na 09.07 CRL 0,37 cm, tj.6+0 Hbd i brak czynności serca płodu. Cykle mam nieregularne, nawet co 32-36 dni. Ostatnią miesiączkę miałam 15.05. Czy akcja serca płodu może się jeszcze pojawić? Na 17.07 mam kontrolne USG, ale lekarz kazał mi się nastawić na to gorsze. Proszę o odpowiedź, bo zwariuję? Dziękuję!

Lek. Marta Hat

Witam! W tym wieku ciążowym długość zarodka (CRL) powinna wynosić ok 4-6 mm. W 6 tygodniu ciąży czynność serca jest już również zwykle możliwa do uwidocznienia, ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL). Badanie USG może w tym momencie na 100% potwierdzić obecność pęcherzyka, a na 86% określić bicie serca. Myślę, że powinna Pani wykonać kontrolne badanie USG oraz jak zmienia się poziom gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli przyrosty beta HCG nie będą adekwatne, a akcja serca nie zostanie uwidoczniona to będzie trzeba uznać, iż rozwój zarodka został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej w wyniku losowych defektów genetycznych. W takim przypadku może być konieczne wyłyżeczkowanie jamy macicy. Może to nie będzie dla Pani pociechą, ale bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie. W większości przypadków kobieta bez większych problemów zachodzi w kolejną ciążę. Pozdrawiam serdecznie!