Brak dolegliwości w 7 tygodniu ciąży

Witam.

Jestem w 7 tygodniu ciąży, (pierwszy dzień miesiączki 17 październik). Na USG widziałam już maleńkie serduszko. Za dwa tygodnie idę na wizytę ponownie (będzie to początek 9 tyg. OM), czy mam szanse je w tym czasie już usłyszeć? Trochę się niepokoje, bowiem lekarz powiedział, że zarodek jest maleńki na 7 tydzień i boję się, że akcja serca ustanie. Drugim moim pytaniem jest brak jakichkolwiek dolegliwości. Nie skarżę się na mdłości, wymioty czy inne tego typu objawy. Piersi bolą, ale nie co dziennie, (i tylko rano), do toalety chodzę co pół lub co godzinę.

Czy mam się czym denerwować? Również niepokoi mnie mój brak apetytu. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po jednym badaniu trudno oceniać wielkość zarodka, gdyż to właśnie na podstawie jego rozmiaru określa się wiek ciąży. Szacowanie wieku ciąży tylko na podstawie daty ostatniej miesiączki jest obarczone wysokim błędem. W kolejnym badaniu lekarz będzie w stanie zobaczyć jak szybko rozwija się zarodek, co będzie miało wysoką wartość diagnostyczną. Optymizmem napawa zobrazowanie pracy serca dziecka.

We wczesnej ciąży, na skutek skoku poziomu hormonu HCG kobiety często skarżą się na brak apetytu, mdłości czy nawet wymioty. Skala intensywności tych niedogodności jest różna. Powinna się Pani cieszyć, że odczuwa jedynie spadek apetytu, bez bardziej dokuczliwych mdłości i wymiotów, które niekiedy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jeżeli chce się Pani uspokoić, proponuję wykonać oznaczenie poziomu hormonu bHCG z krwi dwa razy, w odstępie 2-3 dni, tak by skontrolować dynamikę jego wzrostu.

Pozdrawiam serdecznie!