Brak koncentracji u 11 latka: Jak sobie z tym poradzić?

Mój syn ma problem z nauczeniem się na klasówkę kilku reguł, a jeżeli już uda mu się to zapamiętać, to za kilka dni i tak tego nie pamięta. Zapomina co zadane na lekcji, na sprawdzianie nie potrafi odpowiedzieć, bo już nie pamięta. Jak siadamy do odrabiania lekcji to rozprasza jego uwagę ołówek, gumka lub cokolwiek co leży w zasięgu ręki. Bardzo niszczy różne przedmioty np: okładki od książek są podarte, długopisy, ołówki, gumki są obgryzione albo połamane. Szybko się denerwuje i zniechęca, i z góry zakłada, że on czegoś nie potrafi zrobić. Niestety według mojej obserwacji, jest uzależniony od gier komputerowych, jak widzi włączony komputer to zaraz by chciał grać. Mamy ustalone zasady, że może grać w gry tylko w soboty i niedzielę, ale mój syn jak tylko może je omija. Jak pomóc takiemu dziecku?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Najważniejsze jest ustalenie z dzieckiem i konsekwentne przestrzeganie ustalonych zasad, inaczej trudno mówić o skutecznym działaniu i terapii. Syn jest jeszcze w takim wieku, w którym można próbować respektować zasady i ustalenia. Powinny być jasne, konkretne, łatwe do osiągnięcia i zrealizowania dla dziecka i dla Pani.

Zachęcam przede wszystkim do uświadomienia sobie jakie to ważne. Ważne jest również skontaktowanie się z psychologiem i pedagogiem np. z poradni psychologiczno-pedagogicznej, tak aby uzyskać pomoc w radzeniu sobie z zachowaniami dziecka oraz skorzystać z oferty poradni: zajęć indywidualnych lub grupowych dla dzieci z trudnościami w koncentracji uwagi, nadruchliwości.

Pozdrawiam