Brak krwawienia z odstawienia a ryzyko ciąży

Witam! Pierwsze opakowanie tabletek N*** zaczęłam brać między 7/8 dniem cyklu. Wzięłam 21 tabletek. Przez ten okres nie współżyłam. Następnie była 7-dniowa przerwa. Czwartego dnia tej przerwy nastąpiło plamienie z odstawienia. Rozpoczęłam drugie opakowanie (oraz współżycie), które brałam regularnie. Teraz jest czwarty dzień siedmiodniowej przerwy, a nie mam plamienia z odstawienia. Czy to może świadczyć, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Organizm może różnie reagować na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i nie należy spodziewać się krwawienia z odstawienia zawsze w tym samym dniu. Mogą się zdarzyć również takie cykle, kiedy w ogóle nie dojdzie do krwawienia z odstawienia. Jest to spowodowane utrzymywaniem się wysokiego stężenia hormonów we krwi również w czasie przerwy. Jeśli faktycznie do krwawienia nie dojdzie i sytuacja będzie się powtarzać w kolejnych cyklach może Pani razem se swoim lekarzem rozważyć zmianę tabletek na zawierające efektywnie niższe dawki hormonów. Jednocześnie zawsze kiedy podejrzewa Pani możliwość zajścia w ciążę, należy wykonać test ciążowy. Ciąża, która powoduje zablokowanie krwawienia powinna być już wykrywalna testem z moczu, a tym bardziej z krwi. Proszę pamiętać, że każda metoda antykoncepcyjna, nawet wzorowo stosowana, niesie ze sobą pewne ryzyko zajścia w ciążę i nigdy nie można tego z góry wykluczyć.

Pozdrawiam serdecznie!