Brak miesiączki a antykoncepcja hormonalna

Witam! Czy przy nieregularnych miesiączkach/wręcz ich braku (ostatni okres 04.05.2012) jest możliwość zastosowania pierścienia nuva ring i bycia zabezpieczonym? Byłam u ginekologa, zlecił mi badania hormonalne, obecnie czekam na wyniki. Problem w tym, iż za tydzień wyjeżdżam na wakacje i chcialabym współżyć z moim chłopakiem bez zabezpieczenia. Tak więc, czy jeśli włożę pierścień nie mając okresu jest szansa, że będę zabezpieczona przed zajściem w ciążę? Jeśli tak to po jakim czasie? Paulina

Witam! Nie polecam takiego pomysłu. Tak długi czas bez miesiączki jest bardzo niepokojący. W przypadku braku miesiączki, przypadkowo dobrane hormony zawarte w środkach antykoncepcyjnych mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia i doprowadzić do bezpłodności. Jest Pani młodą osobą dlatego nie należy lekceważyć takiego problemu. Proszę zaczekać na wyniki badań laboratoryjnych i udać się z nimi do ginekologa. Lekarz zleci odpowiednio dobrane preparaty hormonalne, które powinny przywrócić miesiączki. Do tego czasu proponuje korzystać z prezerwatyw. Najczęściej opóźnianie się miesiączki wywołane jest zaburzeniami czynnościowymi podwzgórza, spowodowanymi szybką utratą wagi ciała (odchudzaniem, anoreksją, bulimią), intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi i stresem. Mogą być również spowodowane poważnymi chorobami przysadki , macicy i jajników np. zespołem policystycznych jajników, przedwczesnym wygasaniem czynności jajników, zwężenie szyjki macicy i guzami. Również choroby tarczycy i cukrzyca mogą wywoływać zaburzenia krwawienia miesiączkowego. Biorąc to wszystko pod uwagę zalecam jak najszybciej udać się do lekarza z wynikami badań. Pozdrawiam,