Brak miesiączki - jaka jest tego przyczyna?

Witam.

Mam na imię Natalia i mam 17 lat. Co prawda 18 lat będę miała 4 września, ale myślę, że mój okres powinien być regularny. Ostatni raz miesiączkę dostałam pod koniec września 2010 roku. Nie kochałam się z chłopakiem, ponieważ zostałam zgwałcona jak miałam 15 lat wiec boję się jakiegokolwiek zbliżenia. Mam chłopaka z którym jestem już 2 lata, więc oczywiście jakieś pieszczoty się zdarzają. Więc myśl o ciąży na pewno odrzucam.

Nie wiem co się dzieję, bo ostatnio bardzo boli mnie brzuch. Pobolewają jajniki i boli mnie pochwa jak przy miesiączce lecz niestety żadnej miesiączki nie mam. Do lekarza chciałam iść przed świętami, ale zrezygnowałam ponieważ boję się rozmowy z lekarzem, bo jestem pewna, że będzie temat mojego gwałtu. Trudno jest mi o tym pisać a już nie wyobrażam sobie jak mam o tym mówić. O tym wie tylko mój chłopak.

Nie wtajemniczałam w to moich rodziców, bo wiem jaka będzie ich reakcja. Bardzo bym prosiła o jakąkolwiek pomoc w temacie mojej miesiączki.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Cykle miesięczne powinny wyregulować się do 4 lat od menarche, czyli pierwszej w życiu miesiączki. Jeśli więc zaczęłaś miesiączkować w wieku 13 lat albo wcześniej, to powinnaś już mieć regularne menstruacje. To, że tak nie jest, wynika najpewniej z zaburzeń hormonalnych, do powstania których być może przyczyniło się wstrząsające wydarzenie, którego doświadczyłaś przed dwoma laty.

Myślę, że powinnaś porozmawiać z kimś jeszcze o gwałcie. Jeśli nie ufasz w tej kwestii rodzicom, to może udałabyś się do psychologa, np. tego w szkole lub w najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego? Można też sądzić człowieka, który Cię skrzywdził, sprawa jeszcze nie uległa przedawnieniu. Pamiętaj też, że lekarz jest zobowiązany tajemnicą lekarską i nikomu nie wyjawi tego, co mu powiesz. Jeśli jednak nie chcesz z nim o tym rozmawiać, to też nie musisz, wystarczy, że powiesz o nieregularnych miesiączkach. Jednakże nawet po stwierdzeniu rodzaju zaburzeń hormonalnych, na które cierpisz, i wyleczeniu ich farmakologicznie, sprawa może powrócić za jakiś czas, jeśli nie usunie się pierwotnej przyczyny przewlekłego stresu, którą jest przeżyte przez Ciebie traumatyczne wydarzenie. Dlatego namawiałabym Cię gorąco, byś szukała także pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam serdecznie!