Brak miesiączki po porodzie i antykoncepcji hormonalnej dla kobiet karmiących

Witam serdecznie! Mam ważne pytanie. Urodziłam dziecko na koniec kwietnia tego roku, po ok. 2 miesiącach zaczęłam brać antykoncepcję dla kobiet karmiących (tabletki Azalia). Przez dwa miesiące było wszystko dobrze, ale później zaczęłam dostawać okres co 2 tyg. i postanowiłam odstawić tabletki ze względu na to że w między czasie przestałam karmić małą, (odstawiłam od piersi w ok. 4 miesiącu życia dziecka). Po odstawieniu tabletek czekałam ponad miesiąc na pojawienie się okresu. Poszłam do ginekologa po 2 tyg. od zakończeniu okresu (w tym dniu zaczęłam tez plamić). Lekarz przepisała mi stare tabletki, które wcześniej używałam, ale po plamieniu nie dostałam już okresu i trwa to jakieś 1,5 miesiąca. Dziś znów dostałam malutkiego plamienia, widocznego tylko dwa razy przy podcieraniu się po toalecie (tabletek jeszcze nie użyłam ze względu na brak porządnego okresu). I powiem szczerze, że nie wiem co robić, co to może oznaczać? Czy może to normalne po ciąży (robiłam test ciążowy i wyszedł negatywnie)? A może zacząć przyjmować tabletki (Yaz), aby się okres pojawił i żeby go uregulować? Proszę o radę. Oczywiście jestem zapisana do swojego lekarza, ale pierwszy wolny termin jest dopiero w styczniu :-( Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tabletki hormonalne nie uregulują Pani cyklu, a jedynie spowodują regularne krwawienia z odstawienia w okresach przerw (w Pani przypadku - w czasie przyjmowania tabletek placebo). Aby mieć regularne, prawdziwe cykle, musiałaby Pani nie przyjmować teraz żadnych hormonów przez kilka miesięcy. W tym czasie Pani organizm zapewne poradziłby sobie z przywróceniem funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik, zahamowanej przez ciążę, karmienie i przyjmowanie tabletek hormonalnych. Póki co, nie dziwi, że nie ma Pani regularnych krwawień. Jeśli chce Pani przyjmować tabletki antykoncepcyjne, to może Pani zacząć w dowolnym momencie. Jeśli jednak nie będzie to pierwszy dzień miesiączki, to przez pierwsze 7 dni nie będzie Pani w pełni zabezpieczona- trzeba w tym czasie wstrzymać od współżycia lub zastosować np. prezerwatywę. Przyjmowanie dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej powinno natomiast zakończyć nieregularne krwawienia i plamienia, choć mogą one jeszcze występować w czasie przyjmowania pierwszych kilku opakowań.

Pozdrawiam serdecznie!