Brak miesiączki po porodzie podczas karmienia piersią

Chciałam zapytać związku z tym, że karmię piersią, a karmię przez całą noc i w dzień dokarmiam bardzo rzadko, jedynie gdy idziemy na jakiś spacer i nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki po połogu.
Kiedy mogę oczekiwać miesiączki?
Dodam, że współżyje z mężem i ostatnio się nie zabezpieczaliśmy. Czy jest możliwe, że mogę zajść w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Bardzo regularne, częste karmienie, powoduje tzw. niepłodność laktacyjną. Dopóki nie odstawi Pani dziecka od piersi lub nie zacznie karmić go rzadziej, najprawdopodobniej będzie Pani niepłodna i miesiączki nie będą się pojawiać (może to więc trwać nawet 6 miesięcy). Nie jest to jednak ścisła reguła! Ewentualne dni płodne może Pani zaobserwować najłatwiej kontrolując charakter śluzu szyjkowego (staje się on wtedy obfitszy, ciągnący i zwykle przejrzysty). W każdej chwili może Pani wykonać test ciążowy, jeśli podejrzewa Pani ciążę.
Pozdrawiam serdecznie!